E-ticaret Sitesi Yazılımı Seçmek

 Ana Sayfa / / E-ticaret Sitesi Yazılımı Seçmek
Internet üzerinde google gibi arama motorlarında "eticaret sitesi" yazıp arattığınızda karşınıza bir çok eticaret firması gelmektedir. Bununla birlikte bir çok eticaret sitesi fiyatlarını da göreceksiniz. 150 TL'ye bile e-ticaret sitesi yaptığını söyleyen insanlarla dolu ve çoğu da mühendis bile değil. Hatta firma oldukları bile meçhul. Çünkü bu işin %35 devlete ödenen gelir vergisi payını düşünürseniz 150 TL üzerinden devlete gelir vergisi olarak 52,5 TL gibi bir vergi payı ödenecektir. Geriye kalan 97,5 TL ise firmanın karı olarak görünebilir ancak bir düşünün. 97,5 TL 'ye aldığınız eticaret sitesi ile sizce gerçekten satış yapıp başarı sağlayabilir misiniz? Yada bu kişiler size ne kadar süre destek verecekler? Çünkü sadece şirket olarak bizim bile eticaret sitesindeki eğitim süresi olarak ön gördüğümüz gün sayısı 6 iken, diğer kişiler 97,5 TL karşılığında size ne kadar eğitim verecekler. Unutulmamalıdır ki bu parayı bile kaptıran bir çok kişi var. E-ticaret sitesi adı aldında kişilerin internet sayfalarına saçma sapan siteler kuruyorlar.
E-ticaret Sitesi Yazılımı Seçmek
Çoğu parayı aldıktan sonra kurulum dahi yapmıyor. Ne yazık ki sektörümüzde de yazılım işi ile uzaktan yakından alakası olmayan kötü niyetli insanlar mevcut. Bu nedenle eticaret sitesi işi yaptırmadan önce karşınızdakinin bir firma olduğunu, hatta ilk önce o firmanın kendi internet sitesinden satış sisteminin olup olmadığını kontrol edin. Hatta lütfen Vergi Levhalarını kontrol edin. Çünkü devlete vergi vermeyen bir firma ise, parayı devletten kaçırıyorsa sonuçta hırsız asla değişmez. Sizden de bir çok kaçıracaktır. Bu nedenle çözüm ortağınızı iyi seçin. Yaklaşık 10 yıldır bu sektördeyiz ve vergi levhamızda hatırı sayılır bir vergi ödemesinin yapıldığını gururla şirketimizin duvarında gösteriyoruz. Öyle müşteriler çıkıyor ki örneğin hastaneler. Bize internet sitesi için başvuruda bulunuyorlar. Sözleşme aşamasında şirket evraklarını istiyoruz ve bakıyoruz ki vergi levhaları milyon dolarlık hastanelerin "ZARAR" olarak yazıyor. Tabiki de asla bu tarz kurumlarla iş yapmıyoruz. Çünkü devlet bizim, devletin içinde yaşayan popülasyon bizim, devlete ödenen vergilerle bu millete yapılan her faydalı işte biz vergi ödeyen firmaların bir payı var ve bundan gururluyuz.

O nedenle bir eticaret girişimcisi iseniz ilk önce kendinize seçeceğiniz yazılım şirketi partnerini yakınen tanımanız, onların ofisinde sohbet etmeniz ve fikirlerinize uygun bir şirket ile bu işe girmenizi tavsiye ederiz. Bu aşama asla ücretsiz yazılımlarla işe başlamayın çünkü  bedavaya bu iş yapılmış olsaydı, etrafta binlerce şirket çoktan eticaret işine girerdi. Başta bedava gibi görünen her yazılım sizin istekleriniz arttıkça modül modül size satılmaya başlanıyor. Sonunda bir bakıyorsunuz ki ödediğiniz rakamlar normal bir firma ile anlaşma durumundaki fiyatın 5 katı daha fazla olmuş. Birde üstüne derme çatma saçma sapan berbat bir eticaret sitesi ortaya çıkmış. Bedava site şuna benzer. Elinizde araba aksesuarları malzemesi var. Dükkan açmak istiyorsunuz. Biri size sokağın başı ücretsiz . Dükkana para verme git sokağın başında tezgah kur diyor. İlk başta mantıklı geliyor size. 2 bin 3 bin tl neden dükkana para verim diye düşünüyorsunuz. Ama sonrasında mallarınızı belediye alıyor. Hırsızlar belki soyabiliyor. Hiç bilmediğiniz tehlike ile karşı karşıyasınız. Sonra yer değiştiriyorsunuz ve oturmuş bir müşteri kitlesi varsa onu da kaybediyorsunuz. Bedava eticaret sitesi de işte bu denli tehlikelidir.

Tercih her zaman sizindir. Hayatta risk almayı seven kişiler, verdikleri her kararın neticesini yaşarken görürler. Ancak bu işler bedavaya yapılıyor olsaydı o zaman bilgisayar mühendilerine gerek kalmazdı. Birileri sırf hayır için bunu yapar ve umuma açardı. Sizce bu kadar gerçekten hayır sever kişiler var mı ? Yada bizler boş yere mi mühendislik fakultesi okuduk. Neyse yazımızı eticaret sitesi kurdurmak isteyen kişilerin bir yazılım firması seçmesi durumunda izleyeceği yolla devam edelim.

Öncelikle PHP yada ASP hatta onun ileri düzeyi ASP.NET yazılım dilleri ile yazılmış eticaret siteleri var. ASP artık ömrünü yitirdi ve şu an ASP.NET yaygın olarak kullanılmaktadır. PHP ise linux sunucular üzerine kurulur. Linux bildiğiniz gibi açık kaynak kodludur. Yani net ve stabil bir işletim sistemi değil herkesin belirli katkıları ile gelişen bir sistemdir. Böyle bir sistem üzerine iş modeli kurmak, güçlü bir firma olmak ve kalıcı olmak isteyen kişilerin veya kurumların tercih etmeyeceği bir yöntemdir. O nedenle bizim de ASP.NET yazılım dili ile uygulama geliştirdiğimizden dolayı ASP.NET eticaret sitesi yazılımlarını tercih etmeniz yönünde size öneride bulunacağız.

Açık kaynak kodlu yazılımlarda güvenlik açıklarının da olacağını unutmayalım. 750 TL üzerinde her yazılım, hakkı ile çalışan yazılım konumundadır. Öncelikle ASP.NET olduğunu ve eticaret adımlarının tamamının çalıştığından emin olun. Çünkü ASP.NET ile yazılmış bir uygulamada her hangi bir yer hatalı ise site en başından hiç çalışmaz. Bu nedenle eticaret sitesi alışveriş adımlarına bakın ve bütün adım sayfalarının varlığını tespit edin. Uygulamayı sizin yönetebileceğiniz bir yönetim paneli olmasına dikkat edin. Takıldığınızda eğitim alıp alamayacağınızı ve şartlarını görüşün. Site maliyeti dışında banka Sanal POS ve SSL güvenlik sertifikaları ve IP ihtiyacınızın olup olmadığı bilgisini sorup bu tarz bilgiler konularında şirketin bilgi sahibi olup olmadığını sorgulayın. En önemlisi ise konuştuğunuz kişilerin sizde uyandıracağı güven durumudur. Güvendiğiniz ve size samimi gelen firma ile bu işe girmeniz tavsiye olunur.

Tüm e-ticaret girişimcilerine şimdiden başarılar dileriz.