Corsair Force SSD

 Ana Sayfa / / Corsair Force SSD
Corsair Force LE serisinden 480gb'lık SSD 'yi inceleyeceğiz. Force LE yeni bir seri Corsair SSD ailesinden. LE serisi fiyat performans olarak uygun fiyatlı bir ürün olma avantajı ile karşımıza çıkmaktadır.

Corsair, TLC türündeki Nand yongalarını kullanmaktadır. TLC, bir hücrede 3 bit veri saklayabilen nand yongası olarak değerlenirilmektedir. Bazı dezavantajları var. YAzma tarafında kontrolcüye daha fazla iş düştüğü için programlama süreleri daha yüksektir. Yine hata düzeltme tarafında daha fazla çalışan bir disktir. 8 farklı voltaj seviyesinde çalışmaktadır.

 
corsair force le 480gb ssd
 

Bu aralar çok sıklıkla gördüğümüz Fusion S10 kontrolcüsü bu SSD sürücüde de kullanmıştır. Bu kontrolcü 4 çekirdekli bir kontrolcü olarak tanınmaktadır. Kendi içinde ciddi gelişmeler göstermiş bir kontrolcü olduğunu söyleyebiliriz. Şifreleme tarafında RS256 bit şifrelemeyi desteklemektedir. Düşük güç tüketimini desteklemesiyle beraber piyasalarda görebileceğiniz her türlü nand yongasını desteklemektedir.

 

Corsair Force LE 480 GB fiyat ve performans özelliği ile dikkati çekmektedir.

240 GB lık serilere göre bu serinin yazma hızı daha yüksektir. Kontrolcünün aynı zmanda bir de DDR3 belleği bulunmaktadır. Corsair 480 GB fiyat ve performans olarak tercih nedenidir.

 

Tüm bu özellikler dışında Corsair Force LE 480GB güç koruma özelliğine sahip bir SSD olarak karşımıza çıkmaktadır. Kapasitörlerdeki enerji ani bir elektrik kesintisinde Dram daki bilginin nand'a transfer edilip güvenli bir şekilde saklanması için kullanılmaktadır. Her hangi bir elektirk kesintisi yaşandığında SSD'de veri kaybının olması çok daha aza indirgenmiş bu özelleğe sahip olmayan SSD'lere kıyasla.

 

Uygun fiyatla bir ürün olarak dikkati çektiğini söyleyelim. TLC Nand yonga kullanması bir dez avantaj sağlıyor. Çok fazla veri yazacak arkadaşlar için MLC nand yonga türü SSD'leri tercih etmelerini söyleyebiliriz. Zaten uygun fiyatlı olmasının nedenlerinden biri de TLC nand yonga türüne sahip olması. 2.5" boyutlara sahip klasik bir SSD sürücüsü olduğunu söyleyebiliriz. Aleminyum gövde üzerine tasarlanmış bir yapısı var. İçerdeki bileşenlerin soğutulması için aluminyum gövde ile bir oranda bu işlem sağlanmış oluyor. Renk tasarımı olarak da b Corsair logosu ile ve sarı siyah renk ile ürün görselleştirilmiş olarak bizlere sunuluyor. Sata 3 protokolünün 550 MB üst limit sınırının olduğunu biliyoruz ve Corsair LE serisi bu sınıra yaklaşan bir performans göstererek hız anlamında tatmin edici bir özelliğe sahip olduğunu kanıtlamaktadır.