IMAP Email Hizmeti

 Ana Sayfa / / IMAP Email Hizmeti

IMAP, pop3'ten daha güvenli bir erişim yöntemidir

Aslında IMAP en çok bilinen e-posta protokollerinden biridir. IMAP 143 numaralı port üzerinden çalışır ve e-postaların sunucu üzerinden alınmasını sağlar. IMAP  (Internet Message Access Protocol) internet mesaj erişim protokolü anlamına gelmektedir. 1986 yılında Stanford Üniversitesi'nde geliştirilmiştir. E-posta hesabımızı kurarken POP’u mu yoksa IMAP mi seçmeli işte her zaman kurulumu yapan kişiler için bir soru işareti olmuştur. Her iki protokol de gelen e-postalarınızı bilgisayarınıza ya da diğer cihazlarınıza indirmenizi sağlayan iletişim protokolleridir.

imap servisi

Bu protokoller sayesinde sunucudan bir kere e-postayı çektikten sonra internete bağlı olmasanız bile, Microsoft outlook veya benzeri eposta programları ile indirmiş olduğunuz postalarınızı okuyabilirsiniz. IMAP protokolü, Gmail gibi hesaplardan e-postaları alırken aynı anda sisteme bağlanan cep telefonu yada tablet gibi aygıtlarınızda sorun yaşanmasını engellemektedir. Yani bu şu demek, maillerinizi sunucudan almak için bilgisayarınızı açıpsenkronizasyon yaptığınızda, aynı anda cep telefonunuzdan da maillerinizi senkronizasyon edebilirsiniz. IMAP iki yönlü erişim kurduğundan oluşabilecek her türlü hatanın önüne geçer.

IMAP kullanımının bir diğer özelliği ise bir e-posta hesabı içerisinde XXX isimli bir klasöre, gelen bir e-postayı taşıdığınızda, bu işlem sisteme bağlı olan diğer tüm cihazlarda da yapılmış olur. Yani bilgisayarda bu taşıma işlemini yaptığınızda cep telefonunuzda da bu işlemin gerçekleştiğini göreceksiniz.

POP protokolünde ise durum biraz sıkıntılıdır. Çift yönlü erişim olmadığı için bazı durumlarda e-postalarınız kaybolabilir. Hatalar oluşabilir. Yada indirdiğiniz bir iletiyi sürekli indirebilirsiniz. Kitlenmeler olabilir. Takıldığı yerde sürekli bir döngüdeymiş gibi indirmeye çalışabilir.