Web Hosting Seçimi

 Ana Sayfa / / Web Hosting Seçimi
Hosting Seçmek

Alan Adınızı Belirleyin

Alan adı seçerken hedefimiz ne için alan adı alacağımız olmalıdır. Eğer uniq bir projemiz var ise ve bu isim projeye uygun gördüğümüz bir isim ise kesinlikle arama motorları için isim beğendirmeye gerek duymadan bu ismi almanızı tavsiye ederiz. Çünkü kullanıcıların hafızalarında yer eden bir alan adı, her zaman için daha iyi prim yapar.

Hosting firması seçerken nasıl dikkat edeceksiniz?

Kelime anlamı bakımında biz yazılımcıların çok sıklıkla kullandığı web hosting kelimesi, kullanıcılar için web sitelerini yayınladıkları bölünmüş disk alanı anlamını taşımaktadır. Kendi bilgisayarlarımızdan farklı bir donanıma sahip bilgisayarlarda oluşturulurlar ki biz bu bilgisayarlara SERVER(sunucu) adını vermekteyiz. Bu sunucular yüksek teknolojik donanımlara sahiptirler ve kesintisiz olarak çalışmak için tasarlanmıştırlar. Power yani güç üniteleri bile 2 laptop fiyatına tekabül eden bu sunucular non-stop internet hizmetini yüksek hızlarda sağlarlar.  Günümüz Türkiye'sinde yüzlerce hosting şirketi var. Fakat yasal olmayanlarla birlikte bu sayı 1000 üzerindedir. Yeterli bilgiye sahip olmadan kendi kişisel bilgisayarlarını da sunucu yaparak hosting hizmeti verdiğini söyleyen bir çok kişi vardır. Bu nedenle içinde bilgisayar mühendisi çalışan bir web hosting firması seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.
 
Hosting firmasının yerel bir işletme olduğundan hatta bir ofisi olduğundan emin olun. Kesinlikle internet sitesine bakın, sadece telefon yetmez açık adres bilgileri bulunan ve sizinle vergi kanunlarına göre fatura keserek çalışan bir firma olmasına dikkat edin. Herşeyden önce bu devlet içinde çalışıryorsak ve bir işletme isek devletin gelir kaynağının işletmelerden alınan vergiler olduğunu unutmayalım. Bu nedenle devletine vergi ödeyen bir firma ile çalışmak her iyi vatandaşın görevidir. Aksi takdirde bu yapılan bir nevi yasal olmayan ticarete girer ki siz bu yolu tercih ediyorsanız yazımızın devamını okumanıza gerek yok.
 
Hosting almadan önce firma araştırmamızı yaptık ve bulduk diyelim. Şirket çalışanları ile dialog kurmanızı öneririz. Kafanıza takılan her soruyu onlara yönlendirin. Çünkü daha sonrasında bu hosting alanına bir web sitesi tasarımı yaptırmak zorunda kalacaksınız. Yazılım firmaları artık bizim gibi genelde dışardaki hosting firmalarına yazılım kurmuyor. Bunun nedeni her hosting alanı kendine göre bir uygulama çalıştırma yapısına sahip. Dolayısıyla 3. bacaklı bir işletme ile bir iş dialoguna girmek bizler için zaman kaybı olmaktadır. Bu nedenle web sitesi yazılımı geliştiren bir web hosting firması seçiniz. Çünkü tek başına hosting hizmeti almanız hiçbir işinize yaramayacaktır. Bu nedenle önce web sitesi yada eticaret sitesi için bir çözüm bulmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu yazılımları yazan firmalar sizi zaten doğru bir web hosting firmasına yönlendirecek veya kendi sunucularında size bu güvenli hizmeti sağlayacaklardır.
 
Türkiye'de yaşıyorsanız kesinlikle Türkiye lokasyonlu bir firma üzerinden web hosting hizmetini almanızı tavsiye ederiz. Web hosting hizmetinizin Türkiye'de olması web sitenizin daha hızlı ulaşılabilir olması anlamına gelmektedir.
 
Biz firma olarak paylaşımlı web hosting hizmeti veriyoruz. Ancak verdiğimiz bu hizmet kesinlikle sadece bizden yazılım hizmeti alan müşterilere sunulduğu için, kod anlamında web hosting hizmetlerimiz koruma altındadır. Sadece hosting hizmet satışımız bulunmuyor. Yazılım paketleri ile beraber hosting hizmetini kullandırıyoruz. Bu da firmamızın prensibi. Çünkü yazdığımız yazılımların ne kadar kaynak kullandığını kendimiz biliyoruz. Bu nedenle müşterilerimiz Internet Trafiğinde her hangi bir sorun yaşamamaktalar.
 
Piyasada çok ucuz hosting hizmetleri var. Bunlar genelde Linux sunucular. Ancak Linux sunucular üzerinde yazılım maliyeti ve lisans maliyeti olmadığı için ucuz. Fakat bu sunucularda uygulama geliştirmek çok zor. Mesela biz ASP.NET uygulaması gelişiriyoruz. Bizim yazdığımız bir uygulama Linux sunucularda asla çalışmayacaktır. Çünkü Linux, PHP tabanlı uygulamaların çalışması için tasarlanmış açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Günümüz yazılım teknolojisi ise ASP.NET olduğu için Linux üzerinde satın almış olduğunuz bir web hosting alanına boş yere ücret ödeyeceksiniz.
 
Kısaca burada şu konuya değinmek istiyoruz. Bazı müşterilerimiz önce web hosting hizmetini alıp sonra bizi arıyorlar. Bu en büyük yanlış. Bir benzetme yapacaksak önce aracımıza lastik alıp sonra bir galeriden araba alıp bu lastikleri ölçüsü farklı olan yeni aracımıza takmak gibidir. Hosting işin en az maliyet tutan bölümüdür. Bu nedenle önce sizlerin web sitenize konsantre olup ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir çözüm bulmanız esastır. Sonrasında zaten yazılımınızın yükleneceği doğru web hosting alanı kurulumu yapacak yazılım firması tarafından belirlenecektir.
 
 
"Henüz kiralamadığınız evin elektriğini lütfen açtırmayın" Henüz yazdırmadığınız web sitenize de bir hosting alanı almayın. Zararı sizin cebinize olur.